Další letošní ohnisko ptačí chřipky je opět v malochovu v Plzeňském kraji

Osmé letošní ohnisko ptačí chřipky v ČR objevili veterináři v malochovu drůbeže v obci Lišice na jihu Plzeňska. Jde o stejnou obec jako v případě šestého ohniska, o němž Státní veterinární správa (SVS) informovala 8. února. Chovatel nahlásil na krizovou linku SVS úhyn jedné nosnice z celkem 18 chovaných kusů. Další nosnice vykazovaly klinické příznaky ptačí chřipky. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

„Nosnice vykazovaly příznaky, jako je netečnost, poposedávání, svěšená křídla, přivírání očí či výtok z očí,“ řekl Vorlíček. Veterinární inspektoři provedli na místě kontrolu a odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. „Vyšetření následně potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu byla v souladu s legislativou utracena,“ uvedl Vorlíček

„Vzhledem k tomu, že se jedná o stejné místo výskytu nákazy, bude platnost uzavřených pásem okolo ohniska a v nich přijatých mimořádných veterinárních opatření adekvátně prodloužena. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru,“ uvedl mluvčí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *