Další stovky hus z Rybářství Nové Hrady mají ptačí chřipku, musí se utratit

U dvou hejn hus chovných na rybníce Velebil u Byňova na Českobudějovicku se potvrdila ptačí chřipka. Jde o 900 hus, které veterináři utratí. Řekl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. V Byňově, kde se virus prokázal v pátek, dnes už veterináři utratili jiných 700 hus a 300 kachen. Vzorky odebrali u deseti hejn, vyjma Velebilu jsou výsledky negativní. Chovy patří firmě Rybářství Nové Hrady.

Veterináři odebrali vzorky husám z rybníku Velebil kvůli tomu, že u Byňova je ochranné pásmo okolo ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 na Byňovském rybníku. „Obě hejna mají společný výběh k rybníku (Velebil), každé hejno je v samostatné hale. Obě hejna dohromady čítají asi 900 hus. Husy v době odběru vzorků nevykazovaly klinické příznaky nákazy ani zvýšené úhyny,“ uvedl Vorlíček.

Obě hejna veterináři utratí. Zatím není zřejmé, zda jde, jako v případě ptáků z Byňova, o vysoce patogenní virus H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka. Až bude jasné, jak hodně je virus patogenní, přijmou veterináři mimořádná opatření. Rybník Velebil je v katastru obce Údolí.

Veterináři dnes utratili 700 hus a 300 kachen v komerčním chovu hus u Byňova. Asi ze 700 hus tam uhynulo zhruba 70 ptáků. V Byňově je jediný šlechtitelský chov hus v ČR, v jeho genové rezervě se zatím virus neprokázal.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *