Na Klatovsku někdo nejspíš otrávil další dravce

Tři mrtvá káňata a dvě lišky našli v minulých dnech lidé na Klatovsku. S největší pravděpodobností zvířata uhynula po požití otrávené návnady. Zbytky otráveného masa byly na balíku slámy v poli v otevřené krajině. Jde o první zjištěné případy otravy dravců v letošním roce, řekla psovodka terénní psí jednotky České společnosti ornitologické (ČSO) Klára Hlubocká, která při hledání otrávených zvířat spolupracovala s policií.

Případy otrav volně žijících zvířat se objevují po celé zemi, západní Čechy a jižní Morava patří podle ČSO k nejproblematičtějším oblastem. Případem se zabývá také klatovská policie, potvrdila její mluvčí Dana Ladmanová.  Podle ní se mrtvá zvířata našla začátkem února mezi Horažďovicemi a Malým Borem. Je to oblast, kde byli už v minulosti otrávení dravci nalezeni.

Káňata i lišky nalezené na Klatovsku podle Hlubocké ležely v poloze typické pro otravu – u ptáků široce roztažená křídla a zaťaté pařáty, u lišky otevřená tlama a natažené nohy i ocas. „Na vině je zřejmě prudký jed karbofuran, který traviči používají nejčastěji. A to i přesto, že od roku 2008 je v EU zakázaný pro přílišnou jedovatost. Hned po požití ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemůže dýchat, roztahuje křídla a zatíná pařáty. Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení,“ uvedla Hlubocká. V lokalitě našla také kosterní pozůstatky krkavce plné mrtvého hmyzu, které rovněž ukazují na otravu. „Káňata i lišky uhynuly nedávno, krkavec zřejmě už loni, což ukazuje na skutečnost, že v lokalitě se pokládala otrávená návnada opakovaně,“ řekla Hlubocká.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *